Hızlı Elektrikçi Ustası

Klima Elektrikçi Servisi Bağlantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klima montajı öncesinde klima elektrik bağlantısı oldukça komplike detayları içerisinde barındıran bir işlemdir. Isıtma ve soğutma gibi işlevleri yerine getirmesi bu elektrik bağlantılarına bağlı olarak gerçekleşir. Bu sebeple konusunda uzman olan kişilerden yardım almak son derece önemlidir. Çünkü can ve mal güvenliğiniz noktasında olumsuz sonuçlara sebebiyet verecek bir teknik işlemdir. Eğer klima elektrik hattı doğru olarak yapılmazsa yangın gibi

durumlara sebebiyet vermekle birlikte hayati riskleri de ortaya koyar. Bu nedenle mutlaka uzman bir yardım alarak klimanızın etkin ve işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlamalısınız.

Klima Elektrik Bağlantısı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar hızlı elektrikçi

  • Klima elektrik bağlantısı ulusal yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır.
  • Kurulumdan sonra klima sigortası bölümü, kolay erişeceğiniz bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Kitapçığınızda voltaj ve sigorta koruması yazar. Ev tipi klima kullanıyorsanız, evinizin sigorta akım değeri, kitapçıkta göreceğiniz temel özellikler ile ilgili verilen değerlere uygun olmalıdır. Eğer uygun değilse, alanında uzman bir elektrikçiden, değeri uyumlu bir amperlik sigorta bağlantısı yaptırmalısınız.
  • Belirtilmiş voltaj değeri ile şebeke voltaj değeri eş olmalıdır.
  • Diğer bir önemli husus ise uzatma kabloları veya çoklu prizlerle bağlantı yapılmamasıdır.
  • Ayrıca kablolarda çizilme, aşınma veya bozulma varsa kablonuzu mutlaka değiştirmelisiniz. Bu durumun ihmali halinde elektrik çarpması yaşayabilirsiniz ya da klimanın hasar görmesine sebebiyet verebilirsiniz.
  • Bu arada ana sigorta ve şalterlerde olması gereken açıklık en az 3 mm olmalıdır.
  • Eğer klimanızın hasar görmesini veya elektrik çarpmasını önlemek istiyorsanız, topraklama kablosunu gaz borularına, paratonere veyahut toprak bağlantısına bağlamayın.
  • Elektrik kablosu hasar görmüşse mutlaka değiştirin.

Klima Montajı – Elektrik Bağlantısı Kaçlık Olmalı?

Klima elektrik hattı dairenin içinde yer alan toprak hattı çekilmiş bir buattan , yada ana sigorta kutusundan alınır. Ev tipi split klimaların kablo çapı 3×2,5 mm2  fakat sigorta amper değerleri farklıdır. 9.000 ve 12.000 BTU cihaz için 16 amper gecikmesiz sigorta , 18.000 BTU için 20 Amper gecikmesiz sigorta , 24.000 BTU için 25 Amper gecikmesiz sigorta gerekmektedir.

Klima Toprak Hattı Olmazsa Ne Olur?

Topraklama işleminin esas amacı, klima kullanıcılarını ve elektrik devre elemanlarını korumaktır. Hayati öneme sahip olan bu işlem klima elektrik hattı yapılırken ihmal edilmemelidir. Eğer topraklama yapılmazsa klimanın çalışma performansı kararsız bir seyir izler. Ayrıca klimada iletişim arızaları çoğunlukla yetersiz topraklama veya topraklama yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra canlılarda elektrik çarpması veya yangın gibi etkisi büyük olan tehlikeli durumlara sebebiyet verir.

Klima Elektrik Hattını Kim Yapar?

Klima elektrik hattı için ya alanında uzman bir elektrikçi ya da klima teknik servisine yaptırabilirsiniz. Bu durumda klima montajlarında evinizde elektrik tesisatından başlayarak klimanın yanına koyacağınız şaltere kadar kabloyu yaptırabilirsiniz. Bunun için konusunda uzman bir elektrikçiye yaptırmalısınız. Fakat klimanın yanına konulan şalter ile ürün arasındaki bağlantıları yaptırmak için klima teknik servis ekiplerinden ihtiyacınız olan yardımları alabilirsiniz.

Klima Montajı

Sigortaların ayırt edici bir özelliği, bölünmüş sistem radyo bileşenlerinin hasardan tam olarak korunmasını garanti edememeleridir. Bunun nedeni, eylemsiz elemanlar olmalarıdır. Bu parçalar, aşırı yüksek akımların neden olduğu yangın ve daha ciddi kazaları önlemek için tasarlanmıştır.

İç elemanlar seramik veya cam bir kapsül içine yerleştirilmiştir. İçinden yalnızca belirli bir büyüklükte bir akımın geçebileceği bir metal tel içerir. Akım izin verilen değeri aşarsa tel erir ve elektrik devresi açılır. teşekkürler

Bu, kabloları ve klima kartını korur.

Amperajda ani bir artış, kısa devre veya başka sebeplerden kaynaklanabilir.

Tükenmişlik nedenleri
Çoğu zaman, bir bölmeli sistemde soğutucu akışkan değiştirildikten sonra bir eleman arızalanır. Belirtilerden biri, bölünmüş sistemin kontrol paneline yanıt vermemesidir. Klima açıldığında, karakteristik bir ses sinyali yayar – bir tıklama. Değilse, fişin servis verilebilirliğini ve sigortanın bütünlüğünü kontrol etmelisiniz.

Klimanın elektronik kartındaki varistör
Klima açıldığında sigortanın atmasının birkaç nedeni vardır:

Yanmış varistör. Voltaj değiştiğinde direnci değiştiren devrenin koruyucu bir elemanıdır. Voltaj dalgalanmalarında, yıldırım düşmesinde, 220 V yerine 380 V aşırı voltajda varistör yanar. Nötr yandığında veya bağlantısı kesildiğinde artan voltaj gelebilir. Varistörü değiştirmek için bir havya ve havya becerilerine ihtiyacınız olacak.
Kısa devre. Kompresör sargılarında, yerleşik tahliye pompasında veya fan motorunda oluşabilir.
Anahtarlama güç kaynağının elemanlarının bozulması: diyotlar ve diyot köprüleri, güç anahtarı, mikro devreler.
Yanlış kablo bağlantısı. Kablolamanın doğru konumu ile kompresör akımını ölçün.
Her şeyden önce, bir devreyi teşhis ederken koruyucu bir elemanın yanmasının listelenen nedenlerini dikkate almak önemlidir.

yer

Klima sigortası, güç kaynağı kartında bulunur. Ana güç kablosunun takılı olduğu yere göre gezinmek en iyisidir. Bundan önce kasayı çıkarmanız ve kontrol panosunu bulmanız gerekiyor. Yanında bir transformatör var. Burada bir detay aramanız gerekiyor. Koruyucu eleman, iç ve dış ünitelerde bulunabilir.

Sigortayı her blokta bulunan şemaya göre bulabilirsiniz. Parça, aralarında dalgalı bir çizginin çizildiği iki boş daire ile işaretlenmiştir.

Koruyucu bir eleman nereden alınır

Lehim Kurşun Sigorta
Koruyucu bir öğeyi radyo pazarından, elektrik satış noktasından veya bir donanım mağazasından satın alabilirsiniz. Birkaç tür koruyucu eleman vardır:

Sıkıştırma çenelerine yerleştirilmiş ve çalıştırma sırasında döküntülerin saçılmasını önleyen plastik bir kapakla yukarıdan korunmuştur.
Bazen lehim uçları olan parçalar kullanılır – bunlar daha azdır, ancak lehimleme yoluyla geleneksel olanlarla değiştirilmesi daha kolaydır.
Bir sigorta satın alırken, parçanın boyutunu dikkate alın. İzin verilen voltaj eski parçanınkiyle aynı olmalıdır.

Sigorta yerine bir hata

Koruyucu elemanın derecesini tabanında veya panoda – kurulum yerinde bulabilirsiniz. Çoğu zaman, ikinci yanmış sigortadan sonra, tamirciler bir “hata” kurar – güvenlik elemanının yerini alan telden bir jumper.

Tek bir bakır çekirdekten bir böcek üretilebilir. İnce versiyonlar bile onlarca amperlik bir açma akımına sahiptir. Aynı zamanda, klimadaki standart sigorta 3-6 A için tasarlanmıştır. Bu nedenle, split sistemlerin panoları genellikle bir hata kurduktan sonra yanar. Bu gibi durumlar aşağıdaki arızalarla karakterize edilir:

tahta izlerinin yanması;
trafo sargılarının kırılması;
kalan sargı elemanlarının arızası;
röle kontaklarının yapışması;
diyot köprülerinin yanması;
rölenin yanması.
Bu arızalar oldukça maliyetli olmaktadır. Transformatörü geri sarmak, röleyi değiştirmek, yeni radyo parçaları satın almak vb. gereklidir. Bu nedenle, sigortayı değiştirirken, eski elemanda veya kartın kendisinde belirtilen akıma sahip bir parça seçmelisiniz.

Sigorta nasıl değiştirilir
Yanmış elemanın içinde, tutucuda açık bir jumper görebilirsiniz. Parçanın nerede olduğunu bilerek, bozuk bir sigortayı değiştirmek oldukça basittir.

Sigortanın panodaki yeri
Bölünmüş bir sistemde yanmış bir sigortayı değiştirme prosedürü birkaç aşamada gerçekleştirilir. İlk olarak, eski koruyucu elemanlar kurulumdan çıkarılır. Servis kolaylığı açısından kontrol edilirler. Arızalı bir sigorta tespit edildikten sonra yenisiyle değiştirilir.

Sıralama:

Koruyucu elemanı değiştirmeden önce arızalı cihazın enerjisini kesin. Bunu yapmak için, elektriği split sisteme ileten santraldeki makineyi kapatın.
Güvenlik elemanlarının yerini bulmak için güç kaynağındaki kapıyı dikkatlice çıkarın.
Sigortayı çıkardıktan sonra kontrol edin. Hasarlı olup olmadığını belirlemek önemlidir. Dışarıdan görünmezlerse, parça bir multimetre veya voltmetre ile kontrol edilir.
Tüm veriler, arızalı sigortalar nedeniyle bölünmüş sistemin çalışmadığını gösteriyorsa, arızalı elemanların çıkarılması ve özelliklerinin belirlenmesi önerilir. Parçaları yalnızca aynı özelliklere sahip bileşenlerle değiştirin. Klimanın modeline bağlı olarak 3,15-45 A amper için tasarlanmış sigortalar.
Yeni sigortaların montajı cımbızla yapılır. Kurulumdan sonra, split sistemin tüm bileşenleri monte edilir.
Yeni bir sigorta takıldıktan sonra klima, test çalıştırması için şebekeye bağlanır. Bölünmüş sistem rutin modda çalışıyorsa, parçanın değiştirilmesi doğru şekilde gerçekleştirildi.

Eski eleman sadece aynı özelliklere sahip bir parça ile değiştirilebilir. Bu önemlidir, çünkü farklı cihaz modelleri, farklı amperajlar için tasarlanmış koruyucu bileşenlere sahip olabilir. Yeni bir koruyucu eleman takarken, yaklaşık özelliklere göre değerini “rastgele” seçmek kabul edilemez.

Sigorta, öncelikle cihazın elemanlarını ateşten korumak için tasarlanmıştır. Pano elemanlarının zarar görmesini engelleyemeyebilir. Yeni bir koruyucu eleman taktıktan sonra, bölünmüş sistem belirli şikayetlerle çalışmaya başlarsa, bazı düğümlerin arızalanması veya terminallerin kaynaklanması mümkündür. Bu durumda, servis elektrikçi tafsiye etmeniz daha iyidir.

Klima elektrik Tesisatı Elektrikçi

İstanbul Elektrikçi Açık elektrikçi-Internet Arıza Servis

Elektrikçi-0537 999 87 21

Sigorta Arızası Elektrikçi

Okumaya devam edin

İlgili yazılar